• Adres: ul. Domaniewska 36/38
 • 02-672 Warszawa
 • Tel.: 0 22 601 29 13

To zdarzyło się naprawdę !!!

To zdarzyło się naprawdę !!!

Źli ludzie, kumple tych, którym jako „śledcza” w Policji stawiałam zarzuty, podpalili moje mieszkanie. Jadąc na miejsce wiedziałam, że będzie kiepsko, bardzo kiepsko. Było jeszcze gorzej. Wszystko wypalone, nawet tynk. Drzwi wyrwane przez straż pożarną razem z kawałem muru. Balkon i okno na trzecim piętrze też zdemolowane – gasili pożar z obu stron. Minęła godzina, a ja siedziałam na środku niczego i gapiłam się na nic – wtedy przyszedł pierwszy sąsiad. Wyniósł kawał gruzu, potem przyszedł drugi, a za nim reszta. Sąsiadka zabrała dzieci, druga zaprosiła na obiad, kolację. Trzecia udostępniła pokój – na ile trzeba. Ubezpieczyciel wypłacił mi 200 zł …

Po kilku dniach, po służbie zaczęli zjawiać się policjanci i policjantki z mojej jednostki, według grafiku rozpisanego na kilka miesięcy, popołudniami, po 3 - 4 osoby. Remontowali moje mieszkanie. Widziałam, że przychodzili już zmęczeni, bo służba na Pradze Północ w Warszawie, nie była lekka. Sami wymyślili tę akcję i trwali na drabinach, z młotkami, pędzlami itp. przez kilka miesięcy, aż do końca, póki nie skończyli. Przynosili ze sobą farby, tapety, sprzęty, narzędzia – bo inni, z komend z całej Warszawy zrobili zrzutkę na mój remont.

Nazywam się Jolanta Domańska-Paluszak i ta historia zdarzyła się mi się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy, w latach dziewięćdziesiątych, przez tę pierwszą godzinę po pożarze, zanim przyszedł pierwszy sąsiad, byłam przekonana, że los nie był dla mnie łaskawy. Ale teraz, myśląc o Ziucie wiem, że los mnie tylko lekko popchnął.

Minęło niemal 25 lat i Ziutka Rutkowska z Włocławka z mężem Wieśkiem mieli opuścić mieszkanie i iść mieszkać na ulicy. Nikomu się nie skarżyli, nie chcieli nikogo martwić. Wybrali się więc w drogę, ale tę ostateczną, z tym że „Wiesiek” poszedł sam, a ją zawrócono z połowy drogi i Ziuta ciągle jest wśród nas. Ziuta była policjantką, kiedyś była wesoła, pełna życia, energiczna, ciekawa przyszłości. Dziś Ziutka jest praktycznie osobą bezdomną i samotną, pomimo że Wiesiek, jak powiedziała – ciągle z nią jest, tylko ona nie może go już dotknąć. Ziuta utraciła większą część emerytury na mocy ustawy uchwalonej w sali kolumnowej w 2016 r. Brak jej nawet na leki, nie ma na spłatę zobowiązań.

Wczoraj kolega wysłuchał mojej historii z lat dziewięćdziesiątych, spojrzał na kwotę, którą uzbieraliśmy dla Ziutki (…. zł) i popatrzył na liczbę po kilka osób z poszczególnych województw, która zasiliła konto pomocy dla Ziutki, bardzo się zmartwił i zapytał – co się z nami stało? Nie znam odpowiedzi na to pytanie, a może nie chcę znać. Ważne jednak jest to, że ciągle gdzieś tam jesteście i bardzo dziękujemy tym, którzy odpowiedzieli na apel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych i przekazali pieniądze na pomoc Ziutce Rutkowskiej z Włocławka. Wiemy, że każda z tych osób ma ogromne serce, bo niejeden darczyńca dokonał wpłaty kosztem własnych potrzeb. Dziękujemy.

Jolanta Domańska-Paluszak

 

Zbiórka została przedłużona do końca 2020 roku,

konto zbiórki SEiRP: 56 2030 0045 1110 0000 0412 8290, z dopiskiem "dla Józefy"

==================================================================

 

Do 27 kwietnia 2020 roku pomogło Ziucie 135 osób trzy Koła SEiRP na łączną kwotę około 10 tysięcy złotych. Dla ogólnej orientacji prezentujemy wpłaty darczyńców zidentyfikowanych adresami zamieszkania i po przyporządkowaniu podanych miejsc zamieszkania do naszej struktury organizacyjnej:

 1. Warszawa        33 osoby                        2345 zł        Dziękujemy!
 2. Katowice          30 osób i dwa Koła        2150 zł        Dziękujemy!
 3. Rzeszów          10 osób                           530 zł         Dziękujemy!
 4. Łódź                  8 osób                            630 zł         Dziękujemy!
 5. Szczecin            9 osób                           345 zł         Dziękujemy!
 6. Białystok            5 osób                           310 zł         Dziękujemy!
 7. Poznań              5 osób                           265 zł         Dziękujemy!
 8. Lublin                 5 osób                           230 zł         Dziękujemy!
 9. Kraków              4 osoby                         195 zł          Dziękujemy!
 10. Bydgoszcz         4 osoby                         130 zł          Dziękujemy!
 11. Gdańsk              4 osoby                         140 zł          Dziękujemy!
 12. Wrocław             4 osoby                         350 zł          Dziękujemy!
 13. Olsztyn               3 osoby                         170 zł          Dziękujemy!
 14. Kielce                 2 osoby i Koło               180 zł          Dziękujemy!
 15. Mazowsze          3 osoby                         145 zł          Dziękujemy!
 16. Zielona Góra      3 osoby                           70 zł          Dziękujemy!
 17. Piotrków Tryb.    1 osoba                           50 zł          Dziękujemy!
 18. Ponadto 2 osoby publiczne wpłaciły ponad 1000 złotych. Dziękujemy!

Zostaliśmy poinformowani, że Koło SEiRP w Grudziądzu, w odpowiedzi na nasz apel, przekazało bezpośrednio do rąk p. Józefy zebraną wśród swoich członków kwotę 500 złotych. Dziękujemy. Łącznie odnotowaliśmy wpłaty 135 darczyńców indywidualnych i trzy wpłaty Kół SEiRP. Mając na uwadze ideę zbiórki i rozumiejąc trudności spowodowane ograniczeniami w których funkcjonujemy oczekujemy mimo wszystko na dalsze wpłaty. Zgodnie z przyjętymi założeniami zbiórka będzie prowadzona do końca maja 2020 roku.

Zbiórka trwa – zachęcamy do wpłat

Nr konta ZG SEiRP: 56 2030 0045 1110 0000 0412 8290 – z dopiskiem „dla Józefy”. Zarząd Główny Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Warszawie - ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa

Biuro ZG SEiRP

 

APEL Prezesa ZG SEiRP do Członków i Sympatyków o wsparcie zbiórki elektronicznej

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informuję, że Decyzją 2/VIII/2020 z 17 marca 2020 roku Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych postanowiło uruchomić wewnętrzną zbiórkę elektroniczną na rzecz Pani Józefy z Koła SEiRP we Włocławku. W październiku 2019 roku dowiedzieliśmy się o dramacie, który dotknął małżeństwo z Włocławka, które porażone bezdusznymi restrykcji ustawy represyjnej, nie widząc sensu i szans na dalsze życie postanowiło odejść z tego świata. W konsekwencji nasza Koleżanka straciła męża, a po długim pobycie w szpitalu zderzyła się z brutalną bezwzględnością życia, które pozbawiło ją nie tylko męża ale także środków do dalszej egzystencji i dachu nad głową. Dzięki Koleżankom i Kolegom z Włocławka i Bydgoszczy monitorujemy sytuację naszej Koleżanki Józefy od początku. Sądząc, że nagłośnienie sprawy pomoże rozwiązać ten skrajnie trudny problem, zainteresowaliśmy zdarzeniem media. Szczególne znaczenie miał artykuł opublikowany przez Rzeczpospolitą i dalsze zainteresowanie sprawą Pani Redaktor Izabeli Kacprzak, której zaangażowanie nie pozwala władzom Włocławka zapomnieć o tej tragicznej sprawie. Niestety wszystkie dotychczas podjęte wysiłki nie przyniosły oczekiwanego skutku, w efekcie Koleżanka Józefa w kwietniu straci dach nad głową, a szansa na otrzymanie lokum od miasta otworzy się dopiero w 2021 roku.

Uważam, że w tej sytuacji My Wszyscy – Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych nie możemy pozostać obojętni. Sądzę, że to jest godzina naszej próby, która daje nam szansę wykazać się jako organizacji, jako środowisku ludzi odpowiedzialnych, pełnych empatii, ludzi którzy potrafią pochylić się nad życiem drugiego, żyjącego obok nas człowieka i nie pozwolą aby w tym najtrudniejszym momencie pozostał sam. Dlatego, traktując swoją propozycję jako nasz wspólny, ludzki, koleżeński obowiązek, uruchomiamy zbiórkę pieniędzy na udzielenie doraźnej pomocy naszej Koleżance, w szczególności na wynajęcie i opłacenie jej lokum do czasu uzyskania mieszkania od władz Włocławka. Do przeprowadzenia zbiórki wyodrębniliśmy konto ZG SEiRP: 56 2030 0045 1110 0000 0412 8290, na które można dokonywać wpłat z dopiskiem "dla Józefy". Serdecznie do tego zachęcam. Biorąc pod uwagę naszą liczebność, jestem przekonany, że wystarczy, aby każdy z nas poświęcił na ten cel nawet niewielką kwotę kilku czy kilkunastu złotych. 

Liczę, że moja prośba znajdzie zrozumienie i poparcie Wszystkich naszych Członków i Sympatyków. Pomóżmy naszej Koleżance, to nasz wielki ludzki obowiązek. To także obowiązek naszego Stowarzyszenia. Informuję ponadto, że na wniosek Kolegów z Komisji OPP w trybie pilnym została naszej Koleżance przyznana i wypłacona znacząca pomoc finansowa ze środków Organizacji Pożytku Publicznego SEiRP pochodzących w całości z 1% odpisu podatkowego naszych Członków i Sympatyków.

Dla bliższego zapoznania z sytuacją Koleżanki Józefy polecam film nakręcony przez naszych Kolegów dostępny na kanale YOU TUBE, dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PPbIQbljzWc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2lIBZ-cWe1h6H4skdOlVrPHzUL-yBJbWm5AXHhBt_IFSxD1LDH3swqbGA, oraz przedstawione w załącznikach moje pismo /apel/ do Prezesów Zarządów i Kół SEiRP oraz artykuły Grażyny Zawadki i Izabeli Kacprzak w Rzeczpospolitej: „Dezubekizacja: Małżonkowie po utracie emerytur wybrali śmierć” https://www.rp.pl/Dezubekizacja/311279917-Dezubekizacja-Malzonkowie-po-utracie-emerytur-wybrali-smierc.html oraz Darii Różańskiej-Danisz z portalu na:Temat: "Wiesiu poszedł sam". Stracili emerytury, wybrali śmierć” https://natemat.pl/301227,skutki-ustawy-dezubekizacyjnej-zmniejszyli-emerytury-wybrali-smierc

Z poważaniem! Antoni Duda – Prezes ZG SEiRP

Szanowni Państwo!

Koleżanki i Koledzy Prezesi Zarządów Oddziałów Wojewódzkich i Okręgowych!, Koleżanki i Koledzy Prezesi Kół SEiRP!, Koleżanki i Koledzy!

Uprzejmie informuję, że w dniu 17 marca 2020 roku Prezydium ZG SEiRP, na mój wniosek jednomyślnie podjęło w trybie elektronicznym /ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa/ dwie decyzje:

 • decyzję nr 1 o przyznaniu Pani Józefie z Koła SEiRP we Włocławku pomocy finansowej z funduszu OPP,
 • decyzję nr 2 o uruchomieniu wewnętrznej zbiórki elektronicznej na rzecz Pani Józefy.

Pieniądze przyznane decyzją nr 1 ze środków OPP, Koledzy z Koła SEiRP we Włocławku doręczyli już naszej Koleżance. Natomiast wewnętrzna zbiórka elektroniczna na rzecz Pani Józefy z Koła SEiRP we Włocławku, zostanie przeprowadzona na konto ZG SEiRP: 56 2030 0045 1110 0000 0412 8290 z dopiskiem "dla Józefy"Decyzje te podjęliśmy w związku z tym, że nasza Koleżanka Józefa, dramatycznym splotem okoliczności otrzymała od losu drugie życie, ale już na starcie znalazła się w skrajnie trudnych warunkach egzystencji, ze względu na brak mieszkania i środków na bieżące utrzymanie. Ze względu na powyższe, zwracam się do Was Koleżanki i Koledzy - Prezesi Zarządów i Kół SEiRP, a za waszym pośrednictwem do Wszystkich naszych Koleżanek i Kolegów – o to abyśmy znaleźli w sobie zrozumienie i empatię, prawdziwie ludzką wrażliwość na los drugiego człowieka w potrzebie i w miarę naszych możliwości udzielili wsparcia naszej Koleżance.

Koleżanki i Koledzy, jest nas w Stowarzyszeniu kilkanaście tysięcy, z czego tylko kilka procent pobiera emerytury i renty w najniższym wymiarze, dlatego, wyrażam nadzieję, nie powinno stanowić dla nas problemu poświęcenie na rzecz naszej Koleżanki Józefy – kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych. To jest pierwsza tak trudna sytuacja nadzwyczajna, chociaż nie jedyna, którą powinniśmy potraktować jako egzamin naszego humanizmu, mobilności, odpowiedzialności i chęci pomocy człowiekowi w potrzebie. Pomocy bez której nasza Koleżanka sobie nie poradzi. Nie możemy jej zawieść. Liczę, że mój apel znajdzie zrozumienie i wsparcie Wszystkich naszych Członków i Sympatyków. Pomóżmy naszej Koleżance, to nasz wielki ludzki obowiązek. To także obowiązek naszego Stowarzyszenia. Korzystając  z okazji pragnę serdecznie podziękować Koleżankom i Kolegom z Prezydium ZG SEiRP, z Komisji OPP oraz z Koła SEiRP we Włocławku i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy za dotychczasowe zaangażowanie w tej sprawie. Informację o zbiórce umieścimy na naszej stronie. Sytuację Koleżanki Józefy dobitnie przedstawia film nakręcony przez naszych Kolegów dostępny na kanale YOU TUBE: https://www.youtube.com/watch?v=PPbIQbljzWc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2lIBZ-cWe1h6H4skdOlVrPHzUL-yBJbWm5AXHhBt_IFSxD1LDH3swqbGA, oraz artykuły w załącznikach do mojego apelu.

Z poważaniem!  Antoni Duda – Prezes ZG SEiRP

 

 

Zbiórka dla Józefy – apel o wpłaty i podziękowania Prezesa ZG SEiRP

Jak informowaliśmy, Prezydium Zarządu Głównego SEiRP w głosowaniu w trybie elektronicznym  w dniu  17 marca 2020 r., uwzględniło wniosek Prezesa ZG SEiRP  i działając na podstawie § 18 ust 2 pkt 2 Statutu Stowarzyszenia przyznało Koleżance Józefie Rutkowskiej z Koła SEiRP we Włocławku znaczącą kwotę pomocy finansowej ze środków Organizacji Pożytku Publicznego SEiRP pochodzących w całości z 1% odpisu podatkowego naszych Członków i Sympatyków, a także postanowiło uruchomić wewnętrzną zbiórkę elektroniczną „Dla Józefy”. Apel Prezesa ZG i pismo do Zarządów i Kół do zapoznania w zakładce: https://www.seirp.pl/apel-prezesa-zg-do-czlonkow-i-sympatykow-stowarzyszenia. Tylko w marcu na konto zbiórki wpłynęło ponad 10 tysięcy złotych. Mając  na uwadze nadzwyczajnie trudną sytuację społeczną w jakiej przyszło nam żyć, zgodnie z intencjami wyrażonymi w apelach Prezesa, chcemy aby informacja o zbiórce dotarła do wszystkich naszych Członków i Sympatyków skupionych we wszystkich Kołach SEiRP w Polsce, dlatego zbiórkę będziemy prowadzić do końca maja 2020 roku.  Prezes ZG SEiRP – Antoni Duda wszystkim darczyńcom którzy znaleźli czas i wsparli naszą zbiórkę złożył serdeczne podziękowania. Poniżej prezentujemy treść tych podziękowań i zachęcamy do wpłat:

PODZIĘKOWANIE Prezesa ZG SEiRP do Członków i Sympatyków za wsparcie zbiórki elektronicznej

Szanowni Państwo!

Dnia 17 marca 2020 roku Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych  na podstawie Decyzji 2/VIII/2020 uruchomiło wewnętrzną zbiórkę elektroniczną na rzecz Pani Józefy z Koła SEiRP we Włocławku. W październiku 2019 roku nasze środowisko obiegła informacja o dramacie, który stał się udziałem małżeństwa Józefy i Wiesława. Konsekwencje ustawy represyjnej zabrały im życie, zdrowie, mieszkanie. Zostały choroby, samotność i bezdomność. Wszystkie te tragedie dotknęły koleżankę Józefę (Ziutę), która utraciła męża i dach nad głową. Wydawało się, że została sama. Okazało się jednak, że tak nie jest. Wielu z nas, poruszonych jej historią odpowiedziało na nasz apel o pomoc dla Ziuty. Tylko przez niespełna trzy tygodnie, w niezwykle trudnym czasie, na konto zbiórki SEiRP 56 2030 0045 1110 0000 0412 8290, z dopiskiem "dla Józefy" wpłynęło ponad 10 tysięcy zł.

Najserdeczniej jak potrafię dziękuję wszystkim darczyńcom, ludziom wrażliwym i hojnym. Bardzo dziękuję znanej osobie publicznej, która wpłaciła 1000 zł. Dziękuję Koleżankom i Kolegom których stać było na wpłaty po 100, 200 czy 300 złotych. Równie serdecznie dziękuję też tym, którym bardzo często brakuje na leki i elementarne wydatki, a mimo to przekazali na konto po 5, 10 czy 15 lub 20 złotych. Dziękuję też innym, w których szczodrość nie wątpię i którzy podzielą się z Ziutą choć najmniejszym skrawkiem dobra. Nasza zbiórka trwa nadal, bardzo proszę o wpłaty. Liczy się każdy grosz.                                                       

Z poważaniem!                        

Antoni Duda – Prezes ZG SEiRP

 

Wydarzenia

Informacje dla osób z obniżoną emeryturą / rentą inwalidzką / rentą rodzinną

  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,

Ogłoszenia i Komunikaty