• Adres: ul. Domaniewska 36/38
  • 02-672 Warszawa
  • Tel.: 0 22 601 29 13

Infoteka 52

INFOTEKA nr 52. Przegląd mediów – 24. 11. 2021r.

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska

Żyjemy w kraju kompletnej aberracji umysłowej i moralnej

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,27417000,w-obronie-czarodzieja-ringu-daniel-olbrychski-to-jak-sie.html?_ga=2.26221242.647042223.1637351329-1265870907.1620741632   Leszek Drogosz. W obronie "Czarodzieja ringu". Daniel Olbrychski: "To, jak się postępuje z jego żoną, jest czymś haniebnym". Janusz Kędracki 6 sierpnia 2021. Wdowa po Leszku Drogoszu, legendarnym polskim bokserze, od czterech lat walczy o rentę rodzinną i dobre imię swojego męża. "Czarodziej ringu" został pięć lat po śmierci zdezubekizowany. Irena Drogosz od kilku lat zmaga się z chorobą nowotworową, przeszła kilka operacji, musi uczęszczać na rehabilitację. – Dobrze, że dzieci pomagają, bo nie miałabym z czego żyć – mówi. I zaraz dodaje: – Nie wyobrażam sobie, co by było, gdyby Leszek żył. On nie zostawiłby tak tego. Daniel Olbrychski, aktor, przyjaciel Leszka Drogosza: – To, jak dziś został potraktowany i jak postępuje się z jego żoną, jest czymś tak haniebnym, że brakuje słów na określenie.

Nie możemy działać jak państwo totalitarne, które nie daje człowiekowi prawa do sprawiedliwego sądu

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27788755,trenowal-mistrzow-polski-i-olimpijczykow-pis-obnizylo-mu-emeryture.html  Trenował olimpijczyków i mistrzów Polski w boksie. PiS zrobił z niego SB-eka. Karolina Kijek 11 listopada 2021. Historia pana Andrzeja jest wyjątkowo absurdalna. Na skutek tzw. ustawy dezubekizacyjnej PiS obniżył mu emeryturę, bo jako trener boksu pracował w KS "Gwardia", który był klubem milicyjnym. PRL, dezubekizacja, ustawa dezubekizacyjna, Bartłomiej Ciążyński, sąd, prawo. Obowiązująca od października 2017 r. tzw. ustawa dezubekizacyjna była jednym ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada obniżki emerytur funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy choć jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa, instytucji podlegającej komunistycznemu MSW lub specsłużbach MON. Zdaniem rządzących miało to przywrócić sprawiedliwość i ukarać oprawców systemu totalitarnego. Tymczasem ofiarami ustawy padły też tysiące innych osób, które z prześladowaniami opozycji miały niewiele wspólnego. Za „organy państwa totalitarnego" uznano bowiem nie tylko komunistyczny kontrwywiad i wywiad, ale też np. szkoły oficerskie, struktury administracyjne MSW, a nawet biuro PESEL, które podlegało Służbie Bezpieczeństwa. Świadczenia zmniejszono również lekarzom, którzy pracowali w szpitalach resortowych MSW i mieli etat funkcjonariuszy. Okazuje się, że wśród poszkodowanych jest nawet… emerytowany trener boksu.

Jego praca przed 1990 rokiem nie różniła się od tej po 1990 roku

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27179541,byl-tajniakiem-w-milicji-wiec-pis-zabral-mu-czesc-emerytury.html?_ga=2.259544589.647042223.1637351329-1265870907.1620741632 Jeden pracował jako "tajniak" w milicji, drugi był tam na stażu. Obu sąd przywrócił obcięte emerytury. Karolina Kijek 10 czerwca 2021. Sąd nieprawomocnie przywrócił pełną emeryturę kolejnym wrocławianom, którym obcięto świadczenie na skutek tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Obowiązująca od października 2017 r. tzw. ustawa dezubekizacyjna, sztandarowy pomysł PiS, miała ukarać oprawców systemu totalitarnego. W związku z nią decyzję o obniżkach emerytur dostało blisko 40 tys. osób. W tym jednak tysiące, które z prześladowaniami opozycji w czasie PRL-u miały niewiele wspólnego. To np. wdowy i dzieci pobierające renty rodzinne po mundurowych, osoby, które chodziły wówczas do szkół oficerskich, czy pracownicy biur PESEL, które podlegały Służbie Bezpieczeństwa.

Działacz "Solidarności" chce przywrócić dobre imię funkcjonariuszowi SB

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/203199 Działacz "Solidarności" chce przywrócić dobre imię funkcjonariuszowi SB, autor: Edyta Wołosik 11.08.2021. Ta sprawa dotyczy przeliczenia renty rodzinnej, ale - zdaniem niektórych - chodzi tu nie tylko o pieniądze. Opozycjonista, działacz "Solidarności" Bernard Bujwicki chce przywrócenia dobrego imienia funkcjonariusza SB, kapitana Jerzego Szematowicza. W środę (11.08) przed białostockim sądem odbyła się pierwsza rozprawa

Emerytury w "Polskim ładzie". Kto straci

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,27739945,wszystko-o-emeryturach-w-polskim-ladzie-kto-straci-a-kto-zyska.html Wszystko o emeryturach w "Polskim ładzie". Kto straci, a kto zyska? Leszek Kostrzewski 8 listopada 2021, "Polski ład" niektórym zwiększy emerytury, ale będzie też spora grupa, która straci. Wyliczenia. Zmiany zapisane w "Polskim ładzie" zakładają wzrost do 30 tys. zł kwoty wolnej. Co to oznacza dla emerytów?

Emeryci, którzy stracą na Polskim ładzie, szykują pozew zbiorowy

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,27771439,emeryci-ktorzy-straca-na-polskim-ladzie-szykuja-pozew-zbiorowy.html Polski ład: Emeryci, którzy stracą na "Polskim ładzie", szykują pozew zbiorowy. Leszek Kostrzewski, 6 listopada 2021. Skoro dzisiaj zabierają nam część wypracowanej emerytury, to komu zabiorą w kolejnym roku? - pytają emeryci, którzy chcą pozwać polski rząd. Jakie mają szanse na wygraną? Pani Maria: Rząd zamierza odebrać nam wypracowane dłuższą pracą emerytury. Przy okazji odbiera także wiarę w sprawiedliwość społeczną i niweczy nasze dobre imię, nazywając emerytów cwaniakami. Pani Anna: Mieszczę się w tych 10 proc. emerytów, którzy według rządzących otrzymują za wysokie świadczenie. Pracowałam od 20. roku życia, 40 lat. I po co? Teraz "Polski ład" zabierze mi część emerytury. Mój mąż, 67 lat, jeszcze pracuje. Ma nadzieję na wyższe świadczenie. Naiwny. Trzeba było mało zarabiać, krótko pracować, a "Polski ład" doceniłby takiego obywatela.

Polski ład chce mi ukraść moje uczciwie wypracowane świadczenie

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,27764461,zbadano-poziom-zycia-na-emeryturze-rzad-nie-bedzie-zadowolony.html Zbadano poziom życia na emeryturze. Rząd PiS-u nie będzie zadowolony z tego rankingu. Leszek Kostrzewski 4 listopada 2021. Jaki jest w Polsce poziom życia na emeryturze? Na 37 państw zajmujemy dopiero 26. miejsce. Przeciętny emeryt wydaje na swoje utrzymanie 1336 zł miesięcznie. O tym, jak rząd dba o emerytów, pisze w liście do "Wyborczej" emerytowana nauczycielka polonistyki Renata Bujak-Ziółkowska, która od nowego roku w wyniku "Polskiego ładu" będzie miała obniżone świadczenie.

Polski Ład obniży 13. emeryturę

https://biznes.radiozet.pl/News/Polski-Lad-obnizy-13.-emeryture-Czesc-seniorow-dostanie-mniej-pieniedzy Polski Ład obniży 13. emeryturę. Część seniorów dostanie mniej pieniędzy Michał Tomaszkiewicz 19.11.2021. 13. emerytura w Polskim Ładzie może zmaleć w stosunku do świadczenia, jakie seniorzy dostali w 2021 roku. To efekt wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim seniorom pobierającym świadczenie emerytalne. Wypłacana jest w wysokości emerytury minimalnej: w 2021 roku było to 1250,88 zł brutto.

Jak Polski Ład wpłynie na wysokość emerytury

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8284645,polski-lad-emerytura-bez-podatku-ulga-dla-klasy-sredniej.html Jak Polski Ład wpłynie na wysokość emerytury? [przykłady] Łukasz Zalewski. 4 listopada 2021. Od 2022 r. osoby z emeryturą powyżej 4500 zł brutto miesięcznie zapłacą wyższe daniny. Z jednej strony skorzystają, podobnie jak inni podatnicy, na podniesieniu przez ustawodawcę kwoty wolnej od podatku. Z drugiej - nie odliczą od podatku składki zdrowotnej, tak samo jak nie zrobią tego pozostałe osoby.

Bez(ład) podatkowy, czyli co emerytom zostanie w kieszeni

https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/14663-bez-lad-podatkowy-czyli-co-emerytom-zostanie-w-kieszeni Bez(ład) podatkowy, czyli co emerytom zostanie w kieszeni. czwartek, 04 listopad 2021. Napisane przez Wolin. Rewolucyjne zmiany podatkowe w Polskim Ładzie czekają już tylko na podpis Prezydenta RP. Sejm nie uwzględnił sugestii Senatu i Rzecznika Praw Obywatelskich, by nowe regulacje weszły w życie nie od przyszłego roku, ale od 1 stycznia 2023 r. I już pojawiły się luki prawne, na których zarobią doradcy prawni, księgowi i firmy szkoleniowe. Zabrakło bowiem czasu na rzetelną analizę przepisów, które - w ocenie rządu - mają być korzystne niemal dla wszystkich pracujących i emerytów, a stracić mają jedynie bogatsi i wyższa klasa średnia. Czy rzeczywiście pogorszenia sytuacji materialnej nie odczują uposażeni poniżej średniej w służbach mundurowych oraz żołnierze i funkcjonariusze, którzy odchodzili z niskich stanowisk?

Policjanci na granicy

https://polskatimes.pl/policjanci-na-granicy-kgp-gen-insp-jaroslaw-szymczyk-zagrozenie-moze-wystapic-w-kazdej-formie-zadnej-wykluczyc-nie-mozna/ar/c1-15913725 Policjanci na granicy. KGP, gen. insp. Jarosław Szymczyk: Zagrożenie może wystąpić w każdej formie. Żadnej wykluczyć nie można. Lidia Lemaniak, 22 listopada 2021 – Jesteśmy przygotowani na każdy rodzaj reakcji i będziemy reagować zdecydowanie w zależności od stopnia zagrożenia. Zarówno nasi policjanci, w szczególności nasi kontrterroryści, żołnierze, strażnicy graniczni, cały czas są przygotowani na każdy wariant. Przeciwnik, czyli białoruskie służby, jest nieprzewidywalny, nie przestrzega żadnych zasad. Dlatego musimy mieć świadomość tego, że zagrożenie może wystąpić w każdej formie. Żadnej wykluczyć nie można – mówi Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Ilu w sumie policjantów strzeże granicy Polski z Białorusią? Stale dodatkowo na terenie głównie woj. podlaskiego jest dedykowanych ponad 2,5 tys. policjantów

Wymiana zdań między Ochojską i szefem policji

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kryzys-na-granicy-wymiana-zdan-miedzy-ochojska-i-szymczykiem/s9ph0jw Kryzys na granicy. Wymiana zdań między Ochojską i szefem policji. 17 lis. Janina Ochojska wzięła w obronę imigrantów na granicy, przeciwko którym służby użyły wczoraj armatek wodnych. Europosłanka stwierdziła, że osoby te mogą zamarznąć, bo nie mają gdzie osuszyć swoich ubrań. Na słowa te zareagował szef policji Jarosław Szymczyk, który skrytykował wpis Ochojskiej. Nie pozostało to bez odpowiedzi. Przypomnijmy. Ponad dwie godziny trwały wczoraj działania polskich służb, głównie policji, wobec grup agresywnych osób na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. Do uspokojenia napastników, wśród których najaktywniejsze były osoby zamaskowane, użyto m.in. armatek wodnych. "Użycie armatek wodnych na migrantów, którzy nie mają się gdzie osuszyć grozi śmiercią z powodu zamarznięcia. Obciąży ona Straż Graniczną oraz Mariusza Kamińskiego. Tragedia na granicy została wywołana przez Wasze błędy w zarządzaniu tą sytuacją. Ogarnijcie się. Można jeszcze coś zrobić" - napisała Ochojska załączając filmik, na którym widać jak polskie służby używają przeciwko imigrantom armatek wodnych.

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezydenta miasta i komendanta miejskiego policji w związku z marszem z 11 listopada w Kaliszu

https://tvn24.pl/poznan/kalisz-po-marszu-sprawdza-czy-komendant-policji-i-prezydent-miasta-nie-popelnili-przestepstwa-5496558 Po marszu w Kaliszu sprawdzą, czy komendant policji i prezydent miasta nie popełnili przestępstwa. TVN24 | Poznań 20 listopada 2021. Autor: FC/gp  Źródło: PAP, TVN 24 Poznań. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezydenta miasta i komendanta miejskiego policji w związku z marszem z 11 listopada w Kaliszu. Uczestnicy tego wydarzenia, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalono tekst Statutu Kaliskiego - przywileju tolerancyjnego dla Żydów wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Wydarzenia

Informacje dla osób z obniżoną emeryturą / rentą inwalidzką / rentą rodzinną

  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,
  ,

Ogłoszenia i Komunikaty