• Adres: ul. Domaniewska 36/38
  • 02-672 Warszawa
  • Tel.: 0 22 601 29 13

INFOTEKA 8

Rozdział VIII. SKRÓTY ARTYKUŁÓW PRASOWYCH. PRZEGLĄD MEDIÓW (12 03 2018)

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych

Gdy tanieje odwaga, przybywa bohaterów. Degradacja w wojsku, a potrzeba degradacji w służbach, prokuraturze, sądach

https://www.salon24.pl/u/marek-czeszkiewicz/849514,degradacja-w-wojsku-a-potrzeba-degradacji-w-sluzbach-prokuraturze-sadach

Za zasadny należy uznać rządowy projekt ustawy o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu oraz o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz należy podzielić jego uzasadnienie, w tym argument: „swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. (druk nr 2319) /…/ Puentując, jeżeli mamy być konsekwentni co do uznania, że w/w osoby swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, to każdy segment, w którym działały takie osoby, to jest wojsko, milicja i inne służby, prokuratura i sądy powinno być potraktowane jednakowo i całościowo, w tym degradacjami oraz zmniejszeniem uposażeń na warunkach powszechnych obowiązujących, a w zakresie sędziów i prokuratorów utratą stanu spoczynku i wypłacaniem uposażenia na warunkach obowiązujących w tym zakresie większość obywateli. Pozostaje jeszcze kwestia wysokich dygnitarzy PZPR, w tym ich wysokich uposażeń.

 

DLACZEGO MABENA NIE DZIAŁA. MARCIN NAPIÓRKOWSKI- 05.03.2018

https://www.tygodnikpowszechny.pl/dlaczego-mabena-nie-dziala-152255 Prawica postanowiła poszerzyć swój arsenał o narzędzia zmonopolizowane dotąd przez lewicę i liberałów. Korzysta z nich jednak bez zrozumienia i z gracją słonia w składzie porcelany. Jest 2 stycznia, czyli w zasadzie pierwszy poranek nowego roku. Andrzej Zybertowicz w studiu radia TOK FM opowiada Janowi Wróblowi o największej, jego zdaniem, porażce „dobrej zmiany”, jaką jest nieumiejętność kształtowania pozytywnego obrazu Polski za granicą. To właśnie w tej rozmowie padną pamiętne słowa o Maszynie Bezpieczeństwa Narracyjnego (w skrócie: MaBeNa), które będą śmieszyć komentatorów przez kolejne dwa miesiące.

 

Emerytalna paranoja

https://www.tygodnikprzeglad.pl/emerytalna-paranoja/ Kończy się sezon na dawanie. Miło już było. Co PiS mogło rozdać, rozdało. I to z nawiązką. A że niestety nie ma darmowych obiadów, na gwałt trzeba szukać pieniędzy. I to pilnie. A gdzie? Tam, gdzie zawsze. Bo ulubione źródło, z którego można coś wydusić, to kieszenie rodaków. Głównie kieszenie tych, których można oskubać. Jak to się robi? Proszę popatrzeć na działania premier Szydło, Błaszczaka, Zielińskiego i Jakiego w sprawie cięcia emerytur. Najpierw ideologia. Ustawę nazywa się dezubekizacyjną. Ma ona szczytny cel – przywrócenie sprawiedliwości społecznej i odebranie nienależnych przywilejów. Dla PiS emerytura to przywilej. Takie podejście ma wszystkim zamknąć usta. Bo kto będzie bronił ubeków, nawet jeśli tej formacji nie ma od kilkudziesięciu lat? Kto nie chce, by w Polsce była wreszcie sprawiedliwość? Przeciwstawianie się władzy w sprawie takiej ustawy może być tylko aktem desperacji albo potwierdzeniem degeneracji osobników drugiego czy trzeciego sortu.

 

Telewizja Republika - Antoni Dudek (UKSW) i Adam Borowski (działacz opozycji) - W Punkt 2016-11-24

https://www.youtube.com/watch?v=pxQ7BiXXuIg&list=PL_2LK9doeytavt0B_NzHc_Vv6ay6RsKN_&index=1 

Piszemy do Was z Polski. /…/ My, czyli Polki i Polacy

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-03-08/to-nie-dzieje-sie-w-naszym-imieniu-list-przeciw-antysemityzmowi-do-przyjaciol-polski/ "To nie dzieje się w naszym imieniu". List przeciw antysemityzmowi do "przyjaciół Polski"  prz/luq/dro/ 2018-03-08 "Niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem" - podkreślili sygnatariusze listu "do przyjaciół Polski, a przede wszystkim do Żydów, mieszkających na całym świecie". Podpisał się pod nim m.in. Lech Wałęsa.

 

Komentarz na gorąco...Po konferencji w Brukseli

http://www.janusz-zemke.pl/_goraco Konferencję, stanowiącą wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z wyrazistym tematem: "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce" – mamy już za sobą. Założenia organizatorów zostały spełnione. W wystąpieniach reprezentantów środowisk emerytów mundurowych z Polski nie zabrakło mocnych argumentów, ale także wzruszających wspomnień, refleksji, a nawet łez...

 

Konferencja SLD w Sejmie. Przeciw ustawie degradacyjnej

http://www.janusz-zemke.pl/aktualnosci/_news/1/0/4496/konferencja_sld_w_sejmie_.html (5.03.2018) Dzisiejsza konferencja prasowa SLD poświęcona była sytuacji w polskiej armii oraz ustawie, na podstawie której będzie można pozbawiać żołnierzy stopni oficerskich nie wyrokiem sądu, ale decyzją administracyjną. Tworzy to groźny precedens.

 

Monika Jaruzelska: Powołujemy z SLD centrum monitorowania skutków ustawy degradacyjnej, Michał Wojtczuk 09 marca 2018

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23122392,monika-jaruzelska-powolujemy-z-sld-centrum-monitorowania-skutkow.html Ustawa degradacyjna sprawi, że co przyjdzie nowa władza, degradowany będzie ktoś inny - przekonywał szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Ustawa zmieni wojsko w ludzi całkowicie poddanych, sterroryzowanych tym, że mogą być zdegradowani, mogą być im odbierane mieszkania, emerytury, wynagrodzenie - argumentowała Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego. W czwartek Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę degradacyjną, która przewiduje odebranie stopni wojskowych osobom i żołnierzom rezerwy, którzy „w latach 1943-90 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”.

Monika Jaruzelska angażuje się w pomoc wojskowym objętym ustawą degradacyjną. Powstało specjalne centrum

https://www.wprost.pl/polityka/10109891/monika-jaruzelska-angazuje-sie-w-pomoc-wojskowym-objetym-ustawa-degradacyjna-powstalo-specjalne-centrum.html Na konferencji prasowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej ogłoszono powstanie Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej. W jego działanie zaangażuje się Monika Jaruzelska oraz Janusz Zemke. Celem Centrum ma być pomoc osobom pokrzywdzonym przez przyjętą w parlamencie ustawę odbierająca stopnie wojskowym z okresu PRL.

 

Sąd: obywatele mają prawo do kontrmanifestacji. Nawet jeśli to kontrmiesięcznice. I nawet jeśli są cięci jak OSA

https://oko.press/sad-obywatele-maja-prawo-kontrmanifestacji-nawet-jesli-kontrmiesiecznice-nawet-jesli-sa-cieci-osa/ Sąd uniewinnił działaczy ruchu Obywatele Solidarnie w Akcji (OSA) obwinionych o zakłócenie miesięcznicy smoleńskiej. "Prawo do zgromadzeń zakłada również prawo do organizacji kontrmanifestacji. (...) A swoboda brania w nich udziału nie może być ograniczana, nawet jeśli są na nich prowokacyjne i nieprzyjemne hasła" - uzasadnił sędzia Łukasz Biliński

 

Zapytanie nr 5305 w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej posła M.Wójcika

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?documentId=A6473A0C0B98444EC12581B400499DF1&view=6 Zgłaszający Marek Wójcik, Adresat minister spraw wewnętrznych i administracji, data wpływu 08-10-2017

Odpowiedź, odpowiadający Jarosław Zieliński - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Data wpływu 18-01-2018

Odpowiadający Jarosław Zieliński - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Śladami generalissimusa, rzecz o języku naszego największego językoznawcy. Od czasu, gdy władzę objęło Prawo i Sprawiedliwość, wzrosło zapotrzebowanie na używanie słów zaczynających się na „de”.

http://polszczyznapowszednia.pl/2018/03/07/demokracja-dewastacja-inne-de/

Demokracja, dewastacja i inne de-

7 marca 2018, Anna Polona Zaczęło się od demokracji. Słowo to było na ustach polityków wszystkich partii, choć z wymiany zdań wynikało jasno, że kryje się za nim jedno z najbardziej wieloznacznych pojęć. Demokracja stała się słowem-kluczem nieustających sporów, by łagodnie określić to, co działo się w sejmie i poza nim, i jednym z najczęściej w nich przywoływanych. Potem nastąpił wysyp: delikt (konstytucyjny), demontaż (państwa prawa), destrukcja, dewastacja, destabilizacja, dezorganizacja.

 

Zemsta na trupach

https://www.tygodnikprzeglad.pl/zemsta-na-trupach/

Jan Widacki marzec 5, 2018 Rząd przyjął projekt ustawy o pozbawieniu stopni generalskich m.in. generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka. Przy okazji oberwie też pewnie nasz kosmonauta. Chyba że zięć mu załatwi, że w ustawie będzie napisane, że tracą stopnie generalskie wszyscy członkowie WRON, którzy nie byli kosmonautami. Zemsta na nieboszczykach (większość członków WRON już nie żyje) jest moralnie obrzydliwa, a poza tym głupia. Można ją będzie w ramach polityki historycznej usprawiedliwiać tradycją. Tak np. Stefan Czarniecki wywlókł swego czasu z grobu w cerkwi w Subotowie trupa Chmielnickiego. Zemsta na trupie może więc być wpisana do polskiej chlubnej tradycji.

 

Po dwóch latach rządów PiS-u Polska jest krajem i strasznym, i śmiesznym.

http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/124053-23-prace-kaczynskiego

23 prace Kaczyńskiego

1. Atrapa Trybunału. PiS udowodniło, że wymiana prezesa Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzenie doń przynajmniej ośmiu posłusznych funkcjonariuszy, choćby pod osłoną nocy i z jawnym pogwałceniem prawa, daje tyle, co zdobycie dwóch trzecich miejsc w Sejmie albo wygranie ogólnonarodowego referendum. Trybunał ambasadorowej Przyłębskiej w każdej sprawie przyzna rację Kaczyńskiemu, więc teraz Konstytucję RP mogą spokojnie zmieniać zwykłymi ustawami.

2. Szybkie przejęcie policji i tajnych służb oraz przyznanie im nowych uprawnień. To nerwy twardego sprawowania władzy. Specjaliści zapewniają, że dzisiaj wszyscy jesteśmy nieustannie inwigilowani. Policja nie ma oporów, aby stanąć przeciw obywatelom; wszystko jedno czy domagającym się przywrócenia (po ustawie o „cyklicznych” zgromadzeniach, takich jak „miesięcznice” na Krakowskim Przedmieściu albo Marsz Niepodległości) konstytucyjnej wolności zgromadzeń, czy na wrocławskim komisariacie, gdzie torturowano Igora Stachowiaka. Nie ma też wstydu, aby ciąć konfetti dla jej nadzorcy wiceministra Zielińskiego albo udawać aniołki w orszaku Trzech Króli.

3. Podporządkowanie prokuratury ministrowi sprawiedliwości z politycznego nadania. Teraz Zbigniew Ziobro może wskazywać palcem, które postępowania mają toczyć się szybko, a którym ukręcać łeb. Po dwóch latach pracy w ukryciu CBA, CBŚ, ABW i inne trzyliterowe formacje zaczynają dobierać się do polityków opozycji (skubnięcie pisowskiego senatora Koguta to tylko listek figowy). Zbieżność czasowa z uchwaleniem ustaw dających Ziobrze prawo do zmian prezesów sądów i wpływania na nominacje sędziowskie jest nieprzypadkowa: zamykają one tzw. ciąg technologiczny rozprawy władzy z nieprawomyślnymi.

4. Ułaskawienie ministra Kamińskiego. Aby zapewnić koordynatorowi służb specjalnych komfort przygotowywania haków i papierów, prezydent Duda musiał skorzystać z prawa łaski w stosunku do partyjnego kolegi jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku skazującego. Niedopuszczalność tej decyzji stwierdził Sąd Najwyższy…

 

Suplement. Niegodni przywilejów

Byli opozycjoniści apelują o pozbawienie wszelkich przywilejów byłych PRL-owskich wojskowych i funkcjonariuszy milicji, którzy zhańbili mundur. (13.03.2018)

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/195347, niegodni-przywilejow.html

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach skierowało apel do szefów Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i Joachima Brudzińskiego.

„Zarząd Stowarzyszenia zwraca się z wnioskiem o pozbawienie wszelkich przywilejów, w tym emerytalno-rentowych, wszystkich osób w polskich mundurach żołnierza polskiego i policji państwowej, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, a także skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi za zbrodnie przeciwko ludzkości” – argumentują Janusz Olewiński, przewodniczący, i Ryszard Piekart, sekretarz Stowarzyszenia. Podkreślają oni, że nie można poprzestać na pozbawieniu funkcjonariuszy komunistycznych tylko części honorów i uprawnień, gdyż nie jest to wychowawcze. „Nie jest moralnie uzasadnione ani wychowawcze wypłacanie przestępcom tych świadczeń przez Państwo Polskie za to, że przez lata ’pracowali’ jako najwyższej kategorii przestępcy i zdrajcy. Z tytułu szkodliwej, złej, niemoralnej i przestępczej działalności nie mogą z opieki Państwa Polskiego korzystać także ich rodziny” – podkreśla Stowarzyszenie. – Występujemy do ministrów MSWiA i MON o pozbawienie nie tylko stopni. A co z emeryturami dla nich i dla ich rodzin? Nie mówi się o tym – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Janusz Olewiński. Argumentuje, że ktoś uznany za przestępcę nie powinien otrzymywać pieniędzy za swoje przestępcze działania. – Jeżeli jest to uznane za przestępstwo, że są przestępcami, degraduje się ich do najniższego szczebla, to przestępca pospolity może powiedzieć, że ja jestem dyskryminowany, ja też pracowałem jako przestępca – mówi przewodniczący OSIiR. Drogi Czytelniku. Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/195347, niegodni-przywilejow.html

Wydarzenia

Ogłoszenia i Komunikaty