• Adres: ul. Domaniewska 36/38
  • 02-672 Warszawa
  • Tel.: 0 22 601 29 13

INFOTEKA 6

Rozdział VI. SKRÓTY ARTYKUŁÓW PRASOWYCH. PRZEGLĄD MEDIÓW (19 02 2018)

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych

 

"Będę się tobą opiekował z góry" - reportaż o emerytach "mundurowych", którzy nową ustawę przypłacili życiem. W poniedziałek 19 lutego w "Gazecie Wyborczej" (14.02.2018) 

http://wyborcza.pl/7,95791,23024618,bede-sie-toba-opiekowal-z-gory-reportaz-o-emerytach-mundurowych.html? utm_source=social&utm_medium=post&utm_campaign=Emerytury_mundurowe&utm_content=MMPo wejściu w życie tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej 31 objętych nią emerytów zmarło na zawały i udary. Pięć osób popełniło samobójstwo. Reportaż w poniedziałek 19 lutego w "Dużym Formacie", tygodniku "Gazety Wyborczej"

 

Emeryci mundurowi. Po wprowadzeniu ustawy dezubekizacyjnej 31 osób zmarło na zawały i udary. Pięć popełniło samobójstwo 

http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23032581,emeryci-mundurowi-po-wprowadzeniu-ustawy-dezubekizacyjnej-31.html Leszek Kostrzewski 19 lutego 2018. Powiedziała: "Dalej w takim kraju nie chcę żyć". Przestała jeść, pić i brać lekarstwa. Po wejściu ustawy dezubekizacyjnej 5 tysięcy spraw już w sądzie. 20 tysięcy czeka. Za co mnie karzą? Za pilnowanie granic?. Opowiada córka 66-letniego byłego pracownika straży granicznej, który cztery dni po decyzji o obniżeniu emerytury popełnił samobójstwo.

 

Dezubekizacja kombatantów, AK-owców, sportowców. RPO: "Wyrządzono ogromną krzywdę" 

http://wyborcza.pl/7,75398,23013760,dezubekizacja-kombatantow-i-ak-owcow-rpo-wyrzadzono-ogromna.html Leszek Kostrzewski, Wojciech Czuchnowski 12 lutego 2018. Ostry list Rzecznika Praw Obywatelskich do szefa MSWiA w sprawie dezubekizacji. "Karana jest łączniczka w czasie Powstania Warszawskiego czy córka bohatera odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. Proszę o zmianę ustawy". „Ustalenie wysokości świadczenia byłym funkcjonariuszom PRL w oparciu o nowe przepisy jest mniej korzystne niż ustalenie prawa do emerytury funkcjonariuszom prawomocnie skazanym za przestępstwa” – pisze do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar

 

Igor Tuleya - nie mam planu B 

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23029890,igor-tuleya-nie-mam-planu-b.html WYWIAD Donata Subbotko 17 lutego 2018. Kiedy zaczynałem pracę sędziego, wydawało się, że jedyne zagrożenie, z którym mogę mieć do czynienia, może pochodzić ze świata przestępczego. Teraz sprawcami poczucia dyskomfortu, w którym żyję, są rządzący.

 

OKO.press 12 02 2018. 

https://www.facebook.com/oko.press/videos/2015786718682868/ https://www.youtube.com/watch?v=L-XkJqoOJyU Jak oni śpiewają! Piosenka na bis, zespół wokalno-instrumentalny Komendy Miejskiej Policji w Łomży na Nowennie Niepodległości w Łapach k. Białegostoku. Przebój sprzed lat: „Biały krzyż”.

 

Szefowie MSWiA trafli do policyjnego kalendarza. "To podlizywanie się władzy" 23.11.2018. 

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/563170,policja-wydala-kalendarze-z-zdjeciami-ministrow-blaszczaka-i-zielinskiego.html Nowy policyjny kalendarz, opracowany, a następnie wydrukowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zdobi zdjęcie duetu ministrów spraw wewnętrznych: Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego - dowiedziała się tvn24.pl.

 

Wyrok w sprawie byłego komendanta milicji oskarżonego o 92 zbrodnie komunistyczne 

https://twojahistoria.pl/2018/02/12/zapadl-wyrok-w-sprawie-bylego-komendanta-milicji-oskarzonego-o-92-zbrodnie-komunistyczne-nie-taki-jakiego-sie-spodziewal-ipn/ Zapadł wyrok w sprawie byłego komendanta milicji oskarżonego o 92 zbrodnie komunistyczne. Nie taki, jakiego się spodziewał IPN

 

„Szczególnie uzasadniony przypadek” 

http://janusz-zemke.pl/pdf/Dezubekizacja%202017/odmowa8a.pdf /.../„Szczególnie uzasadniony przypadek”, w ocenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zachodzi wówczas, gdy strona - poza spełnieniem dwóch wskazanych wyżej przesłanek formalnych, legitymuje się wybitnymi osiągnięciami w służbie, szczególnie wyróżniającymi ją na tle pozostałych funkcjonariuszy. Jak wynika z powyższego, uprawnienie z art. 8a ma charakter wyjątkowy i dotyczy wyłącznie osób, w przypadku których ..krótkotrwałość” jest niezaprzeczalna, a „rzetelność” służby oczywista, bezdyskusyjna i poparta nadzwyczajnymi osiągnięciami, bowiem tylko wówczas można uznać, że w sprawie zachodzi „szczególnie uzasadniony przypadek”.

 

Potomkowie szmalcowników doszli do głosu 

https://www.tygodnikprzeglad.pl/potomkowie-szmalcownikow-doszli-glosu/ Jerzy Domański 12 lutego 2017. Kolejny raz PiS przelicytowało ultrasów z prawej strony. Ze strachu przed powstaniem polskiego Jobbiku tak rozhuśtano nastroje, że na pytanie o antysemityzm w Polsce nie da się już odpowiedzieć lekceważąco. Że to tylko jakiś margines.

 

Sąd ostro o dezubekizacji: "Podważa zaufanie do państwa"

http://wyborcza.pl/7,75398,23039827,sad-ostro-o-dezubekizacji-podwaza-zaufanie-do-panstwa.html Wojciech Czuchnowski 19 lutego 2018. "Takie działanie wydaje się mieć charakter represyjny, dyskryminacyjny i podważa zaufanie do państwa" - tak Sąd Okręgowy w Warszawie ocenił ustawę, w myśl której rząd PiS radykalnie obcina emerytury oraz renty funkcjonariuszom, którzy choć jeden dzień przepracowali w "organach PRL".

 

Stosowanie konstytucji w sprawach emerytur mundurowych 

http://www.rp.pl/Mundurowi/309109999-Stosowanie-konstytucji-w-sprawach-emerytur-mundurowych.html Aktualizacja: 10.09.2017, Bartłomiej Ciążyński. W sprawach emerytur mundurowych trzeba stosować konstytucję bezpośrednio. Sprawy odwołań od decyzji obniżających emerytury mundurowe aż proszą o skonfrontowanie z ustawą zasadniczą. Jest więc okazja, żeby sądy powszechne pokusiły się o bezpośrednie zastosowanie konstytucji. Gdyby sądy ciężaru badania konstytucyjności ustaw nie chciały ponieść, same dopuściłyby się jej naruszenia.

 

Rząd ma pieniądze, ale na IPN. 

http://wyborcza.pl/7,75398,22510714,rzad-ma-pieniadze-ale-na-ipn.html. Estera Flieger 14 października 2017. "Dobra zmiana" w Instytucie Pamięci Narodowej. W 2018 roku jego budżet wyniesie blisko 400 mln zł, a dla pracowników szykują się podwyżki. Polska Akademia Nauk dostanie niemal pięć razy mniej.

 

Warszawski sąd uderza w ustawę dezubekizacyjną. "Ma charakter represyjny i dyskryminacyjny". 

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/warszawski-sad-uderza-w-ustawe-dezubekizacyjna-ma-charakter-represyjny-i/3wep43p  MATEUSZ BACZYŃSKI Onet zdobył uzasadnienie Sądu Okręgowego w Warszawie, rozpatrującego sprawę policjanta, który zaskarżył ustawę dezubekizacyjną. Co prawda sąd skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, ale jednocześnie ostro skrytykował zapisy, określając je mianem "represyjnych" i "dyskryminacyjnych".

 

Trybunał Konstytucyjny przyblokuje sprawy byłych esbeków 

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1103666,trybunal-konstytucyjny-obnizenie-emerytur-bylym-esbekom.html autor: Bożena Wiktorowska, aktualizacja: 12.02.2018. Emerytowani funkcjonariusze, którym na podstawie ustawy dezubekizacyjnej obniżono świadczenia, będą musieli poczekać na rozpatrzenie swoich spraw przed sądem. Wszystkie zostały bezterminowo zawieszone.

Wydarzenia

Ogłoszenia i Komunikaty