• Adres: ul. Domaniewska 36/38
  • 02-672 Warszawa
  • Tel.: 0 22 601 29 13

INFOTEKA 15

Rozdział XV. SKRÓTY ARTYKUŁÓW PRASOWYCH. PRZEGLĄD MEDIÓW (10 07 2018)

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych

1. 13. posterunek

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1750842,1,co-z-ta-nasza-policja-jest-nie-tak--rozmowa-z-prof-ewa-gruza.read Violetta Krasnowska 5 czerwca 2018. „co z tą naszą policją jest nie tak” – rozmowa z prof. dr hab. Ewą Gruzą, specjalistką prawa policyjnego i praktyki policyjnej, o tym, na co powinniśmy być przygotowani w kontaktach z funkcjonariuszami.

2. Skarga na sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym przyjęta w Strasburgu

http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/307089972-Skarga-na-sedziow-dublerow-w-Trybunale-Konstytucyjnym-przyjeta-w-Strasburgu.html Agata Łukaszewicz. Publikacja: 08.07.2018. Marek Jarocki twierdzi, że przez zły skład Trybunału Konstytucyjnego naruszono jego prawo do rzetelnego procesu.

3. Chamstwo rodzi chamstwo.

http://memnews.pl/img/39828/zul-bedzie-zulem/ Żul będzie żulem...

4. . „Dlaczego słuchacie straumatyzowanego, odciętego od życia starca?”.

https://pl-pl.facebook.com/gretkowska.manuela/ Manuela Gretkowska 08 07 2018. NA NIE/DZIELĘ OSTATNIE SŁOWO. Kiedy spotkałam się z Tuskiem, powiedział blednąc :”Kaczyński po dojściu do władzy zniszczy nas”. Mówił o sobie i szychach w PO. Był rok 2007, przed przyspieszonymi wyborami i nikt wtedy nie pomyślał, że Kaczyński zniszczy nie tylko ich, ale i demokratyczną Polskę.

5. Do zwolenników lewicy

http://przeglad-socjalistyczny.pl/na-lewicy/1649-rog List otwarty do członków Społecznego Komitetu Lewicy Obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości

6. Emeryci mundurowi zawierają istotne porozumienia

http://www.emeryci-sg.org.pl/wp/kolobrzeg-emeryci-mundurowi-zawieraja-istotne-porozumienia/#more-5516  KOŁOBRZEG – Emeryci mundurowi zawierają istotne porozumienia!

7. Konstytucja...interpretacja Konstytucji oparta na jednym przepisie. Jest po prostu bez sensu!

https://www.facebook.com/marcin.matczak.7923/posts/633739913666668 Konstytucja ... Marcin Matczak 29 czerwca Muszę powiedzieć, że jestem jednak załamany wiedzą prawników na temat interpretacji Konstytucji. Czytam posty znanych adwokatów, którzy piszą, że skoro Konstytucja pozwala ustalić wiek emerytalny sędziów, to ustawa, która ustala taki wiek na 65 lat i stosuje wobec urzędujących sędziów jest absolutnie ok.

8. List otwarty D. Leszczyńskiej w/s represyjnej ustawy „PIS”

http://www.zemke.pl/internauci_pisza/_news/5/0/4688/list_nadkomisarz_danuty_l/_pdf.html Drodzy państwo! Ja bez żadnego trybu. Jestem emerytowanym nadkomisarzem Policji – służbę zakończyłam w Wydziale Kryminalnym KWP w Szczecinie. Reprezentuję tutaj wszystkich represjonowanych emerytów służb mundurowych. Represjonowanych haniebną ustawą ponoć uchwaloną 16 grudnia 2016 r. na spotkaniu kolesi z PiS i Kukiz 15 w sali kolumnowej. Bo to jest represja!!!

9. List prof. Jana Widackiego do uczestników Kongresu

http://nszzp.pl/aktualnosci/list-prof-jana-widackiego-uczestnikow-kongresu/ Zgodnie z obietnicą publikujemy dzisiaj List, jaki profesor Jan Widacki skierował do uczestników I Kongresu Przewodniczących Zarządów Terenowych NSZZ Policjantów. (…) Być może, młodzi funkcjonariusze, którzy do służby przyszli już po 1989 roku uważają, że ich to przecież nie dotyczy. Dotyczy wszystkich! Jeśli taka filozofia się utrzyma, ci którzy rozpoczęli służbę dziś, za jakiś czas dowiedzą się, że trzeba im obniżyć lub zgoła odebrać emerytury za lata służby pod rządem niewłaściwej partii politycznej (…)

10. Morawiecki udzielił skandalicznej i kłamliwej odpowiedzi na forum europejskim

http://www.janusz-zemke.pl/ Kliknij na obraz "W Parlamencie Europejskim". Oglądaj i słuchaj w pełnym wymiarze obrazu. W debacie w Parlamencie Europejskim z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wśród posłów zadających pytania był także Janusz Zemke, który podniósł temat stosowania odpowiedzialności zbiorowej w represyjnych tzw. ustawach dezubekizacyjnych. Odpowiedź premiera była szybka, jednoznaczna, bardzo kontrowersyjna, kłamliwa i oburzająca, 4 lipca 2018 r.

11. Pytanie posła Zemke w PE o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej w polskim prawodawstwie

http://www.janusz-zemke.pl/_poradnik/_news/18/0/4699/pytanie_posla_zemke_w_pe_.html  04.07.2018. Podczas debaty o przyszłości Unii Europejskiej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, poseł Janusz Zemke zadał pytanie o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej w tzw. ustawach dezubekizacyjnych.

12. Jarosław Kaczyński: Bezczelne kłamstwo, że łamiemy konstytucję. To najwyżej czysty spór prawniczy

http://wyborcza.pl/7,75398,23651336,jaroslaw-kaczynski-nie-lamiemy-konstytucji-to-bezczelne-klamstwo.html mw 9 lipca 2018. - Jeśli nie zreformujemy sądownictwa, inne reformy mają mały sens, bo prędzej czy później zostaną cofnięte przez takie sądy, jakie mamy - mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".

13. Podeptali wszystkie zasady życia parlamentarnego, politycznego

https://fakty.interia.pl/prasa/news-kaczynski-dla-sieci-sady-zaneguja-reformy-pis,nId,2603959 Kaczyński dla "Sieci": Sądy zanegują reformy PiS. PRZEGLĄD PRASY Dzisiaj, 8 lipca Komisja Europejska nie złamie polskiej woli dokończenia reformy, bo to jest albo-albo; jeśli nie zreformuje się sądownictwa, inne reformy mają mały sens, gdyż prędzej czy później zostaną przez takie sądy, jakie mamy, zanegowane - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w "Sieci".

14. Premier mówi nieprawdę, że po 1989 r. nie było weryfikacji sędziów

http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,23609697,czy-prawda-jest-ze-nie-bylo-zadnej-weryfikacji-sedziow-po-1989.html opublikowane 29-06-2018 | Natalia Sawka. SPRAWDZAMY. Premier Mateusz Morawiecki notorycznie powtarza, że sędziowie, którzy wydawali zbrodnicze wyroki w czasach PRL-u, nie zostali nigdy zweryfikowani ani oskarżeni przed sądem. Ale weryfikacja systemu była, tyle że miała liczne niedoskonałości.

15. Oświadczenie byłych Rzeczników Praw Obywatelskich

http://www.hfhr.pl/oswiadczenie-bylych-rzecznikow-praw-obywatelskich/ My, byli Rzecznicy Praw Obywatelskich, wyrażamy nasz sprzeciw wobec instrumentalnego traktowania ochrony praw człowieka jako fragmentu krajowej walki politycznej. Dlatego za niepokojące i naganne uważamy próby dyskredytacji pracy i osoby Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich siódmej kadencji, dokonywane przy wykorzystaniu zdania odrębnego w Trybunale Konstytucyjnym, używanego opacznie, w złej wierze, nieprofesjonalnie i w sposób naruszający dobre obyczaje.

16. ZERowe POSZANOWANIE PRAWA

https://fssm.pl/zero-poszanowania-prawa 15 czerwca 2018. INFORMACJA PRAWNA. Dotyczy nie wywiązywania się Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA z prawnego obowiązku niezwłocznego przesyłania do Sądu odwołań od decyzji o ponownym ustaleniu wysokości emerytury/renty policyjnej

Wydarzenia

Ogłoszenia i Komunikaty