• Adres: ul. Domaniewska 36/38
  • 02-672 Warszawa
  • Tel.: 0 22 601 29 13

INFOTEKA 13

Rozdział XIII. SKRÓTY ARTYKUŁÓW PRASOWYCH. PRZEGLĄD MEDIÓW (4 06 2018)

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych

 

1. Czy Polska gwarantuje sprawiedliwy proces? To rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE będzie dla Polski kluczowe. Data publikacji: 31.05.2018. Anna Kiedrzynek

http://www.newsweek.pl/polska/polityka/trybunalu-sprawiedliwosci-ue-rozstrzygniecie-w-sprawie-polski,artykuly,428099,1.html Z pytaniem czy Polska może zagwarantować podejrzanemu sprawiedliwy proces zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE irlandzka sędzia. Wątpliwości w tej sprawie to oczywiście skutek zmian wprowadzonych przez PiS w sądownictwie. Decyzja TSUE będzie dla naszego kraju kluczowa i może wywołać poważne skutki prawne. Jakie? /.../

Od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE nie przysługuje odwołanie. Jak ustaliła PAP, rozstrzygnięcie w tej sprawie powinno zapaść do 27 czerwca.

 

2. Dedykuję wszystkim co umieją czytać i samodzielnie myślą

https://pl-pl.facebook.com/pg/NIE-dla-obni%C5%BCania-emerytur-mundurowych-1777736369171619/posts/ Szanowni Państwo, W polskim porządku prawnym funkcjonuje obecnie haniebne prawo łamiące w wielu punktach konstytucję RP. Jest to uchwalona 16 grudnia 2016 r. przez posłów pis w sali kolumnowej Sejmu, represjonująca bez żadnego powodu ponad 50 tysięcy emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym wdowy i dzieci po funkcjonariuszach - ustawa represyjna.

 

3. Delfiny polityczne czyli płotki, leszcze i piranie

https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53841 Written by krakauer, 30 maja 2018, 29 komentarzy Umiłowany przywódco wyzdrowiej! Naród cierpi jak Ciebie nie ma! Bez ciebie pożrą nas delfiny! Jeszcze bardziej cierpi ta część Suwerena, która posiada jedynie słuszne legitymacje partyjne. To właśnie tam wylęgają się te groźne zwierzęta – osławione delfiny polityczne!

 

4. Gdzie my jesteśmy? https://www.facebook.com/1777736369171619/photos/pb.1777736369171619.-2207520000.1528104264./2136389089973010/?type=3&theater

 

5. Hołota z mojej ulicy

http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,23479955,tasmy-kaczynskiego-ujawniamy-nieznane-wypowiedzi-prezesa-pis.html Taśmy Kaczyńskiego. Ujawniamy nieznane wypowiedzi prezesa PiS sprzed 24 lat. Wojciech Maziarski 4 czerwca 2018. "On nie był w stanie być premierem rządu koalicyjnego, bo wtedy nie byłby zbawcą ojczyzny. Ci ludzie z pokolenia '56 są ambitni na poziomie, który określić trzeba jako maniakalny" - tak w 1994 r. Jarosław Kaczyński scharakteryzował Jana Olszewskiego, gloryfikowanego dziś przez pisowską propagandę. Przedstawiamy nieznane dotychczas nagranie, które rzuca światło na to, jak Kaczyński pojmuje politykę i własną w niej rolę.

 

6. Interpelacja nr 22409 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej Zgłaszający: Agnieszka Ścigaj. Data wpływu: 20-05-2018

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=3775A9C7&view=6 Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra na podstawie art. 192 regulaminu Sejmu w związku z uchwaleniem tzw. ustawy dezubekizacyjnej, której przepisy objęły osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. w cywilnych i wojskowych instytucjach i formacjach, powodując obniżenie ich emerytur i rent.(…) (…) Dlatego też zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: Czy ministerstwo zamierza podjąć prace legislacyjne, celem skrupulatniejszej weryfikacji osób, które zostały objęte przedmiotową ustawą, z uwagi na występowanie przypadków, które zostały opisane w niniejszej interpelacji? Jak przedstawiają się dane w zakresie ilości osób objętych wskazaną ustawą, z uwzględnieniem podziału na poszczególne województwa?

 

7. Jarosława Kaczyńskiego trzeba wszelkimi legalnymi środkami odsunąć od władzy

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: Nasze postulaty wrześniowe konstyrp Wrzesień 14, 2017. (tekst art.) Jarosława Kaczyńskiego trzeba wszelkimi legalnymi środkami odsunąć od władzy. Polska z nim u władzy prędzej czy później straci suwerenność. Co gorsza: narodowo-socjalistyczna indoktrynacja z każdym dniem infekuje coraz mocniej mentalność Polaków i my, liberalni demokraci, mamy coraz mniejsze szanse na zwycięstwo. Ale walczyć trzeba. Zacznijmy przynajmniej stawiać sprawy bez ogródek „Zbrodnią jest oskarżenie o sianie zamętu (…) gdy jednocześnie bezwstydnym knowaniem narzuca się w oczach całego świata panowanie nieprawości. Zbrodnią jest wprowadzanie w błąd i używanie do nikczemnej roboty opinii publicznej, którą się wypaczyło i doprowadziło do obłędu”. To o Polsce? Nie. Napisał to Emil Zola w styczniu 1898 roku. J’accuse („Oskarżam”) to list otwarty do prezydenta Francji broniący niewinnie skazanego Alfreda Dreyfusa.

 

8. Adam Szłapka. Jedna lista zmiażdży PiS. Konstytuanta 2019

http://wyborcza.pl/7,75968,23489351,jedna-lista-zmiazdzy-pis-konstytuanta-2019.html 4 czerwca 2018. Po latach od 4 czerwca 1989 r. potrzebujemy nowej umowy społecznej, która stanie się podstawą konstytuanty po PiS. Warto rozpocząć tę dyskusję i w jej czasie pamiętać nie tylko o wolności, ale również o solidarności 29 lat temu 4 czerwca my, społeczeństwo, odrzuciliśmy autorytaryzm i wybraliśmy wolność. Wybory w 1989 r. były historyczne, bo dokonaliśmy cywilizacyjnego wyboru: zwrotu Polski ze Wschodu na Zachód, w kierunku konstytucyjnej demokracji, państwa prawa i otwartego społeczeństwa. Po 30 latach czekają nas wybory o równie historycznym znaczeniu. Skala zniszczeń dokonanych przez PiS w Polsce jest olbrzymia. Nie mamy czasu, musimy być mądrzy i wygrać za rok, bo w 2023 r. będzie już za późno.

 

9. Kolano, czy Pięta

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1750938,1,z-dekalogu-posla-piety-przypominamy-jego-wlasne-slowa.read Jan Dziadul 2 czerwca 2018 Z dekalogu posła Pięty. Przypominamy jego własne słowa. Do tej pory byłem przekonany, że poseł Pięta jest nie z tego świata. Rozlicza, dekomunizuje, strzela, tropi gejów, lewaków i krzyżem dzień w dzień leży w kościele. A tu romans!

 

10. Kreator nowej mody

http://wyborcza.pl/7,75968,23460754,lech-kaczynski-chce-byc-kreatorem-nowej-mody.html Lech Kaczyński: Chcę być kreatorem nowej mody. wywiad Rozm. Jarosław Kurski 28 maja 2018. Przez lata była moda na liberalizm. I mamy tego skutki. Prawa człowieka interpretuje się w sposób groźny dla porządku społecznego - przestępcy są bezkarni, a ofiary bezbronne. Trzeba to zmienić - mówi minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Wywiad pierwotnie ukazał się w "Gazecie Wyborczej" nr 264, wydanie z dnia 13.11.2000.

 

11. Zabawne i gorzkie okruchy rzeczywistości

http://poczmanskiwieslaw.blogspot.com/ środa, 9 maja 2018. Dawno nie pisałem w swym blogu, bo takiego jak ja starucha coraz częściej nawiedzają ponure myśli, którymi nie godzi się innym zawracać głów. A nadto rządząca partia i podległy jej rząd podejmują nieustannie działania staruchom resztę życia do cna obrzydzające, toteż potrzebuję nierzadko sporo czasu, by goryczy sprawionej uczynkami władzy nie ulegać. Na szczęście przyszła wiosna, słoneczko radośnie rozjaśnia szarą rzeczywistość i nawet obecny wódz narodu in spe, nie jest w stanie do cna jej zapaskudzić. Zwłaszcza, że od kilku dni przebywa w szpitalu, co zapewne ogranicza mu możliwości także w tym zakresie.

 

12. Czy pozytywna decyzja na podstawie art. 8a jest aktem łaski?

http://www.janusz-zemke.pl/internauci_pisza Panie Pośle, przesyłam tekst do wykorzystania: /.../ Wykorzystano anonimowy dokument z Internetu i uzupełniono uwagami podzespołu prawnego FSSM RP

 

13. Przeżyć za 44 zł miesięcznie. Skutki ustawy dezubekizacyjnej dotykają coraz więcej osób

http://wyborcza.pl/7,155287,23469197,przezyc-za-44-zl-miesiecznie-skutki-ustawy-dezubekizacyjnej.html Małgorzata Kolińska-Dąbrowska 30 maja 2018. Za sprawą ustawy dezubekizacyjnej przybyło osób pobierających najniższe renty socjalne. Wdowy i wdowcy po byłych funkcjonariuszach służb PRL, którym obcięto świadczenia, dostają też minimalną pomoc z ośrodków pomocy społecznej. Małżonkowie zmarłych pracowników PRL-owskich służb są w tragicznej sytuacji finansowej po tym, jak zmniejszono im renty rodzinne. Okazuje się, że oferta ośrodków pomocy społecznej jest uboga i obejmuje głównie jednorazowe zasiłki na odzież, jedzenie lub leki oraz w niektórych przypadkach dopłatę do opieki.

 

14. Rosół poluje na psa

http://nie.com.pl/rosol-poluje-na-psa/ numer 21/2018. PiS to stan umysłu. Aby przypodobać się ministrowi, komendantka szkoły policyjnej szuka haków na podwładnego. Komendantka Centrum Szkolenia Policji (CSP) w Legionowie wysłała do komendantów wojewódzkich policji pismo. Chce, żeby donosili na jej wykładowcę. W szczególności interesuje panią komendantkę, czy podczas zajęć nauczyciel nie demonstrował nieprawomyślnych poglądów politycznych. Myślicie, że to wspomnienia z poprzedniej epoki?

 

15. RPO: Trzej byli oficerowie SB współpracowali z Kościołem i powinni zachować emerytury

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1125216,oficerowie-sb-wspolpraca-z-kosciolem-zachowa-emerytury.html 21.05.2018. Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystąpił w tej sprawie do szefa MSWiA.

 

16. Szczurołap czyli potrzeba deratyzacji

https://innapolityka.pl/szczurolap-czyli-potrzeba-deratyzacji/ 20 kwietnia 2018 Leszek Miller Lewy prosty Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przebywał w Janowie Lubelskim. Patrząc w oczy wiernego elektoratu opowiadał o historycznych dokonaniach PiS i niestrudzonej pracy prezesa Kaczyńskiego. Nie zabrakło też odniesień do tych, którzy jątrzą, sypią piasek, wkładają kij i rzucają kłody. Myśląc o nich marszałek oświadczył, że porządkowanie zapuszczonego domu nie jest łatwe. „My odbudowujemy dom – Polskę, w którym mieszka 38 milionów ludzi, prawda, a więc nie możemy odgrzybić, odszczurzyć, prawda, zastosować środków chemicznych, żeby raz dwa wyremontować, tylko musimy, prawda jeszcze dbać o zdrowie obywateli – stwierdził Kuchciński. Salę lekko przymurowało, ale generalnie powszechna deratyzacja i usuwanie pasożytów znalazły zrozumienie.

Wydarzenia

Ogłoszenia i Komunikaty